عملگرایی

در ستایش عملگرایی: پاشو یه کاری کن!

چگونه وارد بازی عملگرایی شویم؟

خیلی ها را می بینم که هر دفعه از فکرهای بزرگ و کارهای بزرگ حرف می زنند اما دفعه بعدی و دفعات بعدی هم که آنها را می بینم هنوز مشغول فکر کردن هستند و هنوز کاری انجام نداده اند و از همان کارهای بزرگ و فکرهای بزرگ حرف می زنند.

ضعیف ترین کارها، از قوی ترین فکرها قوی تر است.

این جمله از کتاب بهترین سال خود را زندگی کنید از دارن هاردی من را به فکر فرو برد هر چند جمله ساده ای است اما برای من تلنگر خوبی بود چون گاهی دچار کمال طلبی می شوم و منتظر می مانم کار بزرگی انجام دهم و گامی برنمی دارم یا فکر نمی کنم باید حتما کاری انجام داد.

 اینروزها خودم را مجاب کرده ام هر ورودی که می گیرم به این فکر کنم چه خروجی می توانم برای آن داشته باشم خروجی ممکن است تاثیر خیلی کوچکی در زندگی خودم و یا دیگران باشد. تاثیر حتی ممکن است زدن یک لبخند باشد.

 این مدل ذهنی انگیزه خوبی برای عملگرایی و دست به کاری زدن به من می دهد و حتی فکر کردن به آن و آن را جزو دغدغه هایم قراردادن باعث فعال شدن ذهنم می شود که دنبال کارهای عملی باشم و مثلا با خودم بگویم فلان کار را انجام می دهم بنا به توصیه فلان کتاب.

این طرز فکر همچنین حساسیت مرا نسبت به مطالعات و فعالیت هایی که انجام می دهم بیشتر کرده که سراغ مطلب یا موضوعی نروم مگر این که بدانم برای من مفید است و می توانم از آن یک خروجی خوب بگیرم و در زندگی ام تاثیرگزار خواهد بود. اینگونه مطالعاتم نیز نظم بهتری پیدا کرده اند و از زمان نیز به خوبی استفاده می کنم.

ضمن اینکه عملگرایی در بالا بردن میزان عزت نفس ما موثر است ناتانیل براندن در کتاب روانشناسی عزت نفس می گوید تعیین کننده میزان عزت نفس کاری است که شخص انجام می دهد.

قبلا هم درباره شروع کردن مطلبی گذاشته ام اما این جمله نیز به عنوان جمله پایانی و تکمیل کننده بحث از همان کتاب بهترین سال عمر خود را زندگی کنید، جمله آموزنده ای است.

انسان های متوسطی که حتی از جاهای کوچک شروع کرده اند به انسان هایی تبدیل شده اند که جهان را تغییر داده اند.

یک دیدگاه برای “در ستایش عملگرایی: پاشو یه کاری کن!

  1. سلام
    اين جمله دارن هاردي ” ضعيف ترين كارها از قوي ترين فكرها قوي تر است” به نوعي يادآور ضرب المثل قديمي “دوصد گفته چون نيم كردار نيست” مي باشد.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.