انواع نوشتن

نوشتن انتخابی خوب برای تجربه زیستن در زمان حال

در ادامه پست های قبلی و صحبت درباره تکنیک هایی که به من کمک کرده اند در زمان حال باشم قصد دارم از تکنیک معجزه آسای نوشتن برای شما حرف بزنم.

خیلی وقت است که نوشتن به من کمک می کند زیستن در زمان حال را تجربه کنم البته تازگی ها آن را کشف کرده ام چند وقتی است فهمیده ام مشکلات سابق را کمتر دارم، کمتر حواسم پرت می شود و کمتر به فکر فرو می روم  و در گذشته و آینده و لابلای مشکلاتم سیر می کنم خواستم چند خطی درباره آن بنویسم شاید برای شما هم مفید باشد:

چند وقتی است بیشتر به نوشتن مشغولم در واقع انواع نوشتن را تجربه می کنم:

۱- نوشته های صبحگاهی به تبعیت از جولیا کامرون که نوعی برون ریزی ذهنی است. حدود هشت ماه هست که صبح ها حداقل دو الی سه صفحه مینویسم و تا حالا دو سررسید را تمام کرده ام.

۲- به جز برون ریزی بالا قبلا تجربه دیگری هم داشتم که از سایت متمم یاد گرفتم و روزانه پانزده دقیقه به شکل برون ریزی ذهنی می نوشتم.

۳- بازهم حدود هشت ماه می شود که به محض اینکه مشکلی برایم پیش می آید یا دچار اضطراب و هراس می شوم یا فکر می کنم کنترل زندگی ام در دستم نیست شروع می کنم به نوشتن، لابلای کلمات نه تنها به نوعی آرامش می رسم بلکه می فهمم مشکلی هم در کار نیست یعنی مشکلی نیست که آسان نشود، در این سبک نوشتن گاهی هم شبیه به یک راهنمای بیرونی با خودم حرف می زنم یعنی مانند یک شخص بیرونی در کنار خودم قرار می گیرم تا بهتر بتوانم مشکلم را ببینم و درباره اش بنویسم.

به دلایل بالا نوشتن برایم روزنه امیدی شده و زمانی که مشکلی برایم پیش می آید از اینکه فکر می کنم می توانم درباره آن بنویسم احساس خوشایندی دارم.

اما نسبت اینگونه نوشتن و تجربه انواع نوشتن با زمان حال چیست؟

اینگونه نوشتن باعث شده تمام دغدغه ها و فکر و ذکر و دلمشغولی هایم در همان لحظاتی که به نوشتن اختصاص داده ام خلاصه شود و زمانهای دیگر ذهنم آزاد باشد و راحت تر کارهای دیگرم را انجام دهم. این روزها میزان درگیری ذهنم و خستگی آن کاهش پیدا کرده و زمانهای دیگر که به کارهای دیگر مشغول هستم کمتر ذهنم درگیر مشکلات می شود و کمتر دچار حواس پرتی و گریز زدن به گذشته و یا نگرانی برای آینده می شوم همان چیزی که ما را از زندگی کردن در زمان حال باز می دارد.

آلن دو باتن چگونه درباره زمان حال می گوید؟بخش اول، انتظار صبح، دلهره در زمان حال و خاطرات دلپذیر در شب، آلن دو باتن: بخش دوم، چرا در زمان حال نیستیم پس کجاییم؟، قابلیت زیستن در زمان حال و سیلی زدن،  جایی باید دست از گذشته بکشی، چرا باید هم اکنون اینجا باشیم؟، شاد بودن : چگونه به تولید شادمانی در جهان بپردازیم؟، تکنیک پومودورو و زیستن در زمان حال

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.