زنان موفق

آیا زنان موفق ازدواج می کنند؟

همیشه دوست داشته ام زندگی زنان موفق در جهان و ایران را دنبال کنم و مدل موفقیت آنها را به دست بیاورم قبلا هم در این زمینه مطلبی نوشته ام.

این مساله بخصوص برای ما زنان ایرانی که در مسیر رشد و پیشرفت با چالشهای متفاوتی روبرو هستیم جذاب تر به نظر می رسد.

چند وقت پیش مقاله ای را در سایت huffingtonpost از Emma Gray خواندم که به نظرم جالب آمد در ادامه ترجمه این مقاله را می خوانید، امیدوارم برای شما هم جالب باشد.

۱۲ کاری که زنان موفق، آنها را متفاوت انجام میدهند.

هر زنی تعریف خودش را از موفقیت دارد. اما در مورد زنان موفق، ‌ویژگی ها و صفات خاصی وجود دارد که بینشان مشترک است و من بخشی از روز کاری خود را صرف خواندن و نوشتن درباره زنانی کرده ام که دستاوردهای چشم گیری داشته اند.

 در این مقاله، به ۱۲ موردی می‌پردازم که بانوان موفق آنها را متفاوت انجام می‌دهند.

۱: آنها در مورد آنچه که انجام می‌دهند،‌ عمیقاً مشتاق هستند.

رقصنده‌ معروف Twyla Thrap در کتاب خود به نام عادت خلاق مینویسد: بدون شور و اشتیاق،‌ همه مهارتهای جهان هم شما را بالاتر نخواهند برد.

اگر عاشق کاری که انجام می‌دهید نباشید،‌ احتمالاً انگیزه‌ی کافی برای خلق، نوآوری و همچنین قدرت ایستادگی در مقابل سختی‌های محیط کار را نخواهید داشت.

 اما اگر نسبت به کاری که انجام می‌دهید،‌ شور و شوق داشته باشید،‌ زمان و تلاشی را که به آن اختصاص می‌دهید،‌ به یک کار لذت بخش تبدیل می‌شود.

۲: آنها انتظار ندارند که خود و اطرافیانشان،‌ بی عیب و نقص باشند.

تحقیقات نشان می‌دهد، انرژی و زمانی را که برای کامل بودن هدر می‌دهید،‌ تنها منجر به غمگینی شما می‌شود. بانوان موفق می‌دانند، قرار نیست که همیشه بتوانند کارها را به خوبی انجام دهند. سرزنش کردن خودتان بخاطر عیب‌ها و کاستی‌هایتان،‌ علاوه بر تأثیرات مخربی که بر سلامت روان شما دارد،‌ باعث کاهش توانایی‌هایتان در کار نیز می‌شود.

Debora Spar در مجله‌ی Glamour، اینچنین می‌نویسد: اگر هر کدام از ما خوش شانس باشیم، این فرصت را داریم که اثری از خود در دنیا بجای بگذاریم؛ اما به جای آن،‌ ما بیش از حد تلاش می‌کنیم که کامل باشیم. بنابراین از زنان خارق العاده تقلید نکنید؛ درعوض فکر کنید چه چیزی برای شما شگفت انگیز است. سپس جسورانه،‌ بی‌پروا و شاد، بقیه چیزها را رها کنید.

۳: اغلب آنها رئیس هستند.

بسیاری از بانوان موفق کشف کرده اند که اگر رئیس باشید،‌ می‌توانید قوانین خود را تنظیم کنند. Jonna Coles درسومین کنفرانس متریک می‌گوید: حقیقت این است که هر چه مقام و جایگاه شما در محیط کارتان ارتقاء بیابد، شما کنترل بیشتری بدست می‌آورید؛ و زمانیکه اختیار امور را به دست دارید، توانایی خلق محیطی سالمتر، شادتر و متعادل را برای خود و کارمندانتان خواهید داشت.

۴: آنها یا یک ازدواج خیلی خوب و موفق دارند و یا هرگز ازدواج نمی‌کنند.

زنان موفق ارزش یک مشارکت واقعی را می‌دانند. همانطور که ‌Sheryl Sandberg در کتاب Lean In اظهار عقیده کرده است:

حتی یک زن مدیر و رهبر را ندیده ام که شریک زندگی‌اش حامی حرفه‌ی وی نباشد.
بسیاری از زنان موفق از ازدواج چشم پوشی می‌کنند. اگرچه زنانی مثل Oprah Winfrey  ، Condoleezza Rice و Diana Keaton ازدواج نکرده اند، اما‌ به نظر می‌رسد که به خوبی زندگی می‌کنند.

۵: آنها باور دارند که موفق خواهند شد.

آنها نمی‌گویند اگر هر کاری را انجام دهید، موفق خواهید شد؛ بلکه معتقدند شما باید باور داشته باشید که می‌توانید موفق شوید. ( مهم نیست که ایده‌ی شما چقدر احمقانه به نظر می‌رسد.)

Kay Koplovitz ، بناینگذار USA Network‌ The، باورش را در جملات زیر منعکس می‌کند: خاطرجمع باشید که می‌توانید به روش خودتان فکر کنید؛ در واقع، برای رسیدن به نتیجه‌ی مطلوب، از مسیر مختص خودتان بروید. من انتظار داشتم موفق شوم؛ نتیجه نهایی اینکه اعتماد به نفس و ایمان به خود، کلید موفقیت است.

۶: آنها از ریسک کردن نمی‌ترسند.

Sheryl Sandberg‌ می‌گوید: همه‌ی زنان باید از خودشان این سؤال را بپرسند: اگر نمی‌ترسیدید، چه کارهایی را انجام می‌دادید؟ در اینصورت خواسته‌ها تغییر می‌کنند؛ لازم است هر چند وقت یکبار، بتوانید کارهای بدون ریسک در حرفه و کارهایتان را متوقف کنید. در عین حال زنان موفق بی ملاحظه تصمیم‌ نمی‌گیرند،‌ آنها به خوبی می‌دانند میزان ریسک تصمیم‌شان را چکونه محاسبه کنند. Sandberg‌ نیز به توصیه خود عمل کرد و کتاب پرفروشش، Lean In را نوشت.

۷: آنها به خوبی می‌دانند که موفقیت و شکست دو دوست‌جدایی‌ناپذیر هستند.

شکست متضاد موفقیت نیست، بلکه پله‌هایی برای قدم برداشتن به سوی موفقیت است؛ اینها نصیحت مادر Arianna Haffington بود. زنان موفق می‌دانند که قرار نیست همیشه پیشرفت کنند؛ بلکه گاهی اوقات سقوط کردن، بخش اجتناب ناپذیر در جهت ترقی و رشد در حرفه‌تان است. به عنوان مثال ۱۲ ناشر،‌اولین کتاب هری پاتر، نوشته‌ی J.K Rowling را رد کردند. اما او از ادامه ی اینکار متوقف نشد.

۸: آنها مراقب سلامت جسمانی خود هستند.

Jessica Herrin‌، بنیانگذار Stella and Dot می‌گوید: در دویدن صبحگاهی ذهنم روشن می شود و تمام چیزهایی که در سرم اتفاق می‌افتد را منسجم میکنم.

بسیاری از زنان موفق در مورد اهمیت ورزش کردن صحبت می‌کنند؛ نه به این دلیل که سعی دارند لاغر شوند؛‌ بلکه آنها می‌دانند ورزش کردن استرس را از بین می‌برد،‌ آندورفین را آزاد میکند و انرژی را افزایش می‌دهد.

Debora Spar‌ اینچنین می‌گوید: اگر نمی‌دویدم،‌ شنا نمی‌کردم و یا وزنه بلند نمی‌کردم، تقریبا مطمئنم که در این مرحله از زندگیم کسی را می‌کشتم.

۹: آنها می‌دانند که لیست کارهایی که باید انجام بدهند را هرگز نمی‌توانند تکمیل کنند و با این مسئله کنار آمده اند.

گاهی با پذیرش اینکه قرار نیست همه چیز را به پایان برسانید،‌ می‌توانید کارایی بیشتری داشته و مؤثرتر باشید. یاد بگیرید چگونه میتوان اهداف خاص، مسئولیت‌ها و وظایف اضافی را کنار گذاشت،‌ البته می تواند سخت باشد، اما شما را رها می‌کند.

Arianna Huffington در مورد اینکه  بالاخره چگونه توانست از اهداف غیر واقعی همیشگی‌اش چشم پوشی کند، صحبت می‌کند. وی یادگیری زبان آلمانی و تبدیل شدن به یک اسکی‌باز حرفه‌ای را برای همیشه رها کرد و این تصمیمات او را از سنگینی بار زیادی خلاص کرد.

او می‌گوید: خلاص شدن از اضطراب ناشی از اینهمه انتظارات دائمی، عالی بود.

۱۰: آنها زمان‌هایی را برای خلوت با خودشان اختصاص می‌دهند.

تحقیقات نشان می‌دهد، زنان تمایل دارند مسئولیت‌های خانواده، نظیر کارهای خانه و مراقبت از کودکان را خودشان برنامه‌ریزی کرده و اولویت بندی کنند. زنان موفق همانطور که برای دید و بازدیدها و میهمانی‌های خانوادگی برنامه ریزی میکنند،‌ نیاز به زمان تنهایی دارند و برای آن باید برنامه ریزی کنند. Mary Kate McGrath‌ می گوید: من به معنای واقعی کلمه دریافته‌ام، اگر بر روی کاغذ برنامه ریزی نکنم و یا توسط نرم افزارهای رایج این کار را انجام ندهم که یک ساعت را به خودم اختصاص بدهم، هرگز این زمان را بدست نمی‌آورم. بنابراین خودم را به مانیکور کردن ناخن‌هایم و یا ۲۰ دقیقه بیشتر ماندن در رختخوابم دعوت می‌کنم. همچنین هر چند وقت یک بار به منهتن می‌روم. قانون جدید من این است: حق نداری زمانی که به خودت اختصاص می‌دهی را کنسل کنی.

۱۱: آنها می دانند چگونه روابط اصیل و واقعی را پرورش داده و آن را مستحکم نگه دارند.

داشتن دوستانی که از آدمی حمایت می‌کنند، بسیار ارزشمند است. در واقع اگر از دوستی‌هایتان مراقبت کنید و در هر جایی که مشغول به کار هستید،‌ روابط جدید بسازید، خوشحال‌تر می‌شوید و بعدها در حرفه‌تان نیز به کمک شما خواهد آمد. در سال ۲۰۰۹،‌ Diablo Cody در مورد اهمیت روابطش در نیویورک تایمز اینچنین می‌نویسند: در دورانی که وحشت زده و مضطرب بودم‌، فیلمساز معروف Lorenec scafaria ، Dana Fox و Liz Meriwether‌ به کمکم آمدند؛ همان‌هایی که در نماشنامه Juno، نیز در کنار من بودند.

۱۲: آنها قدردان اطرافیانشان هستند.

موفقیت هیچ زنی در خلاء رخ نمی‌دهد. زنان موفق در محیط خانواده و کار، به شدت قدردان حامیانشان هستند و این بخشندگی، نه تنها آنها را مردمان بهتری کرده،‌ بلکه میزان وفاداری کارمندانشان را نیز افزایش میدهد. Oprah زن ‌مقتدریست که ارزش قدردانی کردن از کارمندانش را به خوبی می داند. در سال ۲۰۰۹،‌ وی تمام اعضای خانواده و کارکنانش را به سفر دریایی در مدیترانه دعوت کرد.

پی نوشت: این ترجمه خوب و روان کار دوست خوبم صدیقه نظری است. از او بابت ترجمه خوبش تشکر می کنم به خودش هم گفتم به نسبت کتابهایی که از مترجم های خوب هم خوانده ام از ترجمه او بیشتر لذت بردم.

11 دیدگاه برای “آیا زنان موفق ازدواج می کنند؟

 1. سلام
  ممنون.
  منم استفاده کردم مخصوصا از موارد ۲ و ۶
  در ارتباط با مورد شماره ۲، اخیرا دارم یه کاری انجام میدم که از سخنرانی یه آقایی بنام تیم فریس در تد یاد گرفتم، به اینصورت که اول از همه یه لیست درست کردم که اگر فلان کارو که از عواقب احتمالیش می ترسم انجام بدم چه اتفاقاتی ممکنه بیفته؟
  ۲-چطور می تونم از این اتفاقات پیشگیری کنم؟
  ۳- در صورت اتفاق چطور جبرانش کنم؟
  ۴- سپس نوشتن اینکه منافع انجام این کار چیه؟
  ۵- و در مرحله آخر اینکه در صورت انجام ندادن این کار در آینده چه عواقبی را باید تحمل کنم؟ ( این عواقب برای بازه های زمانی ۶ و ۱۲ ماهه و سه ساله باید نوشته شوند)

  1. سلام خواهش می کنم و ممنون از کامنت آموزنده تون. استفاده کردم.

 2. معصومه عزیز
  از خوندن این مطلب لذت بردم. برخی از نکاتش هم به نوعی برای من تلنگر بود تا از انحراف مسیر آگاه بشم و دست به اصلاح بزنم. از تو بخاطر انتشار این مطلب و از خانم صدیقه نظری بخاطر ترجمه روان این متن بسیار متشکرم.
  سلامت و برقرار باشی دوست من:)

  1. سلام معصومه عزیزم خوشحالم که این مطلب برات مناسب بوده و ممنون از لطفت.
   از دیدنت در گردهمایی خوشحال شدم هرچند اون روز به دلیل درگیری های ذهنی و خستگی و خیلی چیزهای دیگر فرصت نشد بیشتر باهم باشیم و بیشتر باهات صحبت کنم و آشنایی بیشتر با تو رو از دست دادم.
   امیدوارم در فرصت های بعدی با هم بودن بهتری داشته باشیم.
   موفق و رو به رشد باشی.

 3. ۱- زنان موفق و اثرگذار ازدواج میکنند، اما نه با هر کسی و نه به هر بهایی. زن موفق جسارت و توان انتخاب “ازدواج نکردن” را دارد، حتی زمانی که میداند جامعه چه برچسبهایی به او ميزند و چه رفتارهایی با او خواهد داشت.
  ۲- شريل سندبرگ را با کتاب و برخی سخنرانی ها و مصاحبه هایش شناختم. در کتاب lean in شريل سندبرگ به خوبی این پیام را منتقل میکند که موفقیت “هزینه” دارد. قبل از آنکه تصمیم بگیرید موفق شوید، هزینه هایش را بپذیرید، و اگر پذیرفتید، در طول مسیر، آنجا که نیاز است، هزینه موفقیتتان را بپردازید.

  1. ممنون از صحبت های خوبت شهرزاد جان.
   در این باره حرف برای زدن زیاد دارم امیدوارم در آینده بتوانم بیشتر بنویسم.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.