بحث اولویت گذاری: تلخ یا شیرین

وقتی برای زندگی خود هدف گذاری می­کنیم مهم نیست هدف چه باشد و چقدر بزرگ و با اهمیت، ممکن است خواندن یک کتاب یا خرید یک خانه باشد یا پیشرفت کاری

 بعد از هدف­گذاری نیازمند آن هستیم اولویت بندی کنیم چون همه ما قبول داریم که عمر و منابع بسیار محدود هست و اگر همین الان هم عزراییل دنبال ما بیاید باید همراهی اش کنیم و اینجا جایی است که هیچ اختیاری از خود نداریم.

شاید برای خیلی از ما سخت باشد کارهایی را که زمانی دوست داشته ایم و انجام می دادیم کنار بگذاریم، کنار گذاشتن هر کدام از آنها تا مدتی درد و رنج زیادی را بر ما تحمیل خواهد کرد که البته طبیعی است.

حتی گاهی اوقات ممکن است در این مسیر دچار تردید شویم که آیا این کنار گذاشتن ها به خاطر هدف کار درستی است؟ اخلاقی است؟ 

چیزهایی که کنار گذاشته می شوند ممکن است برخی از دوستانمان باشند بعضی مهمانی ها، بعضی تفریحات، بعضی خریدها، حتی بعضی کتابها و حتی ممکن است برای مدتی مجبور شویم ارتباط با افراد خانواده­ مان را کمتر کنیم همه اینها بازخوردهایی را هم به همراه خواهند داشت که ممکن است کام ما را نیز تلخ کند.

 البته این سختی ها برای دوره ای از زندگی ما خواهد بود و ما با دسترسی به اهدافمان دست پر دوباره به آغوش گرم خانواده بازخواهیم گشت.:)

  این تلخ کامی ها بخشی از هزینه هایی است که باید برای پیگیری اهداف و پرداختن به اولویت هایمان بپردازیم.

اما اگر مقداری صبوری به خرج داده شود بسیاری از گره های کور زندگی باز خواهند شد و حتی اینهایی که کنار گذاشته می شوند وقتی جدیت و قاطعیت ما را می بینند برای انتخاب ما احترام قائل می شوند و ممکن است در رسیدن به اهداف همراهمان شوند از اینجا به بعد شاید بحث تلخ اولویت ها،  شیرینی اش را به کام ما می نشاند.

البته اولویت گذاری برای ما مزایایی هم دارد اولین چیزی که با تعیین اولویت ها برای ما اتفاق می افتد اصل تمرکز است تمرکز بر روی یک موضوع،  قدرتی که تمرکز به ما می دهد باور نکردنی است توان ما را برای انجام کار چندین برابر افزایش می دهد قوه خلاقیت ما را به کار می اندازد و تا حدی مسیر ما را کوتاهتر می کند.

دومین فایده، برنامه ریزی برای اولویت هاست الان می دانیم چه می خواهیم با خیالی آسوده و آرام می توانیم برنامه ریزی کنیم و از نگرانی و اضطراب ما کاسته می شود.

به نظرم مهمترین دستاوردی که اولویت گذاری برای ما به ارمغان می آورد راحت تصمیم گرفتن است چون دیگر ما می دانیم چه می­خواهیم تکلیف مان با خودمان روشن است می­دانیم این مهمانی را نباید برویم، این لباس را نباید بخریم، این کتاب به حوزه اهداف من ربطی ندارد و به همین منوال از بسیاری از پراکنده کاری ها جلوگیری می کنیم و از کنار بسیاری از پیشنهادها به سرعت عبور می کنیم و زمان را ذخیره می کنیم.

همه اینها شیرینی اولویت گذاری است که پس از تحمل یک دوره تلخی به دست می آید فقط باید صبور باشیم و جسارت اعلام اولویت هایمان را داشته باشیم.

یادمان باشد اولویت ها به زندگی ما معنا هم می دهند این برای کسانی مثل من هست البته که همیشه دنبال معنا در زندگی هستیم.

 

 

2 دیدگاه برای “بحث اولویت گذاری: تلخ یا شیرین

 1. دست مریزاد
  برنامه ریزی
  اولویت
  انتخاب تلخ
  این ها واقعیت های پیشرفت است همانطور که خودت می دانی
  خیلی پستت را دوست داشتم
  مرسی

  1. ممنون حمیدجان
   خوشحالم که خوشت اومده
   امیدوارم همیشه در مسیر موفقیت و پیشرفت باشی

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.