سایت متمم

پس چرا سایت متمم ما را پولدار نکرد؟

مقدمه: هیچوقت نخواسته‌ام از محمدرضا شعبانعلی بت بسازم و از سایت متمم هم یک مدینه فاضله، که بعد دنبال ابراهیم بگردم برایم بت‌شکنی کند. ضمن اینکه اگر محمدرضا را معلم خطاب کنم، بهترین معلمی بوده است که در طول عمرم داشته‌ام، وجود محمدرضا همیشه از میزان ناامیدی‌ام نسبت به دنیا و آدمهاش کاسته‌است.

این‌ روزها زیاد به گوشم می‌رسد که متمم به ما کمک نکرد پولدار شویم؟

سوال من این است آیا متمم چنین قولی به ما داده بود؟

اصلا چه چیزی قرار هست ما را پولدار کند؟

اگر متمم نبود چه جایگزینی برای متمم داشتیم؟ آیا هم‌اکنون مثل هموطنان دیگرمان در شبکه‌های اجتماعی توی لایوهای تتلو و امثالهم سرگرم نبودیم؟

آیا قرار هست با دو سه سال متمم خواندن پولدار شویم؟

پس دوازده سال که مدرسه رفتیم و هفت هشت سال دانشگاه چه؟

و تمام آن لحظاتی هم که به بطالت گذراندیم آنها چه سهمی در شکست یا موفقیت ما دارند؟

آیا من که سی سال زیر لحاف خوابیده‌ام و بعد سه سال ممتم خوانده‌ام می‌توانم پولدار شوم؟

اصلا چرا ما متمم را برای پولدار شدن انتخاب کرده‌ایم، راههای زیادی برای پولدار شدن وجود دارد، مثلا از دیوار خانه مردم بالا رفتن، اختلاس، کلاهبرداری و حتی گدایی…

اگر حتی بخواهیم ادعا کنیم که متمم می‌توانست به ما در پولدارشدن کمک کند، باید بدانیم اگر هزار فاکتور برای پولدارشدن وجود داشته باشد شاید متمم بتواند یکی از آنها باشد.

شاید پنجاه درصد آن فاکتورها شانس باشند، چند درصد اینکه ما کجا به دنبا آمدیم؟ چطور بزرگ شدیم؟ مسیرمان چگونه بوده است؟ چه شخصیتی داریم؟ چه عقده‌هایی داریم؟ تازه سربزنگاه در کسب‌وکارمان گاهی ما حواسمان نیست عقده‌هایمان برایمان تصمیم می‌گیرند و گند می‌زنند به کسب و کار…

اینکه فکر می‌کنیم و انتظار داریم متمم و یا هر چیز دیگر ما را پولدار کند، دلیلش عدم پذیرفتن مسئولیت است، همین و تمام…قبلا از پدر و مادر و دولت و رییس جمهور و زن پولدار یا شوهر پولدار انتظار داشتیم ما را پولدار کنند، حالا از متمم انتظار داریم، این اخلاق بچه‌گی‌مون رو هنوز حفظ کردیم.

بهتر است برویم و کمی در درون خود جستجو کنیم و جواب سوالاتمان را بگیریم.

برای شخص من متمم باعث شد کمی سوال‌هایم در زندگی جدی شوند، کتابخوان شوم،  مدل ذهنی ‌ام تا حدودی اصلاح شود. تعصب‌هایم را دور بریزم، توانایی بودن در چالش کسب کنم و فکر کنم که می‌توان در جواب افراد پاسخ نه هم داشت، حتی اینکه من بتوانم به کسی پاسخ نه بگویم خودش مساله دیگر است.

سایت متمم باعث شد تا حدی اعتماد به نفس و عزت نفس پیدا کنم، مرا با بسیاری از نویسنده‌ها آشنا کرد و… به دست آوردن اینها طی سه یا چهار سال از سر من خیلی هم زیاد است و فهمیدم حالا باید خودم بروم و مسیرم را پیدا کنم و پول و هر چیز دیگری را که می‌خواهم به دست بیاورم، قرار نیست متمم لقمه آماده را در دهان من بگذارد، مادرم که نیست، متمم را با پدر و مادرمان که سال‌ها پول تو جیبی ما را تامین می‌کردند اشتباه نگیریم.

هزار و یک دلیل دیگر می‌توانم بیاورم که متمم قرار نیست ما را پولدار کند و جای اشتباهی برای پولدار شدن انتخاب کردیم اما فکر می‌کنم همین‌ها هم کافی باشد…

در پایان به قول حضرت حافظ:

ز کوی یار می‌آید نسیم باد نوروزی

از این باد ار مدد خواهی چراغ دل برافروزی

چو گل گر خرده‌ای داری خدا را صرف عشرت کن

که قارون را غلط‌ها داد سودای زراندوزی

19 دیدگاه برای “پس چرا سایت متمم ما را پولدار نکرد؟

 1. معصومه میگم این مسیر متمم خوانی تا پول درآوردن برای هر کسی فرق میکنه
  یعنی به قول معروف دیر و زود داره ولی سوخت سوز نداره
  ممکنه برای یک نفر ۲ ساله باشه برای یک نفر ۵ ساله
  الان من خودم یک درآمدی دارم. ناراضی نیستم. و این مسیر را برای من ۳ ساله بود تقریباً. ۹۴ و ۹۵ و ۹۶
  فقط یکم تمرکز و تخصیص منابع و زوم کردن روی یک کار میخواد

  1. علی من نمیگم به پول نمیرسونه یعنی اصلا مساله به پول رسیدن یا نرسیدن نیست، من میگم همچین توقعی نباید داشته باشیم. وگرنه برای خود من هم اون آموزه ها تا حدی پول داشته.

   1. من فکر میکنم اصلاً هر سیستمی هدفش معلوم باشه خراب میشه.
    مثلاً الان n تا متممی خیلی پولدار یا خیلی موفق داشتیم (در حد ایران و جهان) دیگه متمم خراب میشه. (البته کمی این اتفاق افتاده)
    از فردا هزاران نفر فقط فقط به هدف پولدار شدن میومدن تو متمم کامنت میزاشتن و محیط را خراب میکنن.
    یعنی نباید یک سیستم اهدافی مثل پولدار شدن یا موفق شدن را جار بزنه.
    من میگم صدرصد متمم افراد را به ثروت میرساند ولی نباید “خودش اصلاً اظهار کند” و “نباید ما بدانیم” که سیستم متمم ما را به ثروت میرساند.

    1. من نظرم اینه فاکتورهای زیادی برای موفقیت یا پولدارشدن وجود داره یکیش می‌تونه متمم باشه. اونی‌که متمم رو میخونه هم خیلی مهمه.

  2. معصومه من یک نکته ای را در مورد تمرکز یادم افتاد بگم.
   به نظرم ما چندین فضا برای فعالیت داریم, فیزیکی و دیجیتال. مثلاً
   ۱- کسب درآمد از فضای فیزیکی (در نقش کارمندی)
   ۲- کسب درآمد از فضای فیزیکی (در نقش کارافرینی)
   ۳- کسب درآمد از فضای دیجیتال (در نفش کارمندی و فریلنسری)
   ۴- کسب درآمد از فضای دیجیتال (وبلاگ شخصی)
   ۵- کسب درآمد از فضای دیجیتال (سئو و سایت کاری)
   ۶- کسب درآمد از فضای دیجیتال (تلگرام)
   ۷- کسب درآمد از فضای دیجیتال (اینستاگرام)
   ۸- کسب درآمد از فضای دیجیتال (توییتر )
   ..
   به نظرم هر چه قدر بتونیم تعداد فضاهایی که استفاده میکنیم کم باشه و از پتانسیل یک فضا حداکثر استفاده را بکنیم شانس موفقیت را بالا میبریم.
   مثلاً من برای خودم محدودیت بزارم که من فقط و فقط از “وب و گوگل” درآمد کسب خواهد کرد و در فضای فیزیکی یا شبکه های اجتماعی کسب درآمد نخواهم کرد. یا برعکس فقط فقط از “فضای آفلاین و فیزیکی” درآمد کسب کنم. این باعث میشه یک مقدار فضای جواب محدود بشه و خلاقیت و تلاش و مطالعه ما بیشتر بشه تا بتونیم به نقطه موفقیت نزدیک بشیم.

   1. درسته علی ممنون، هر چند به نظرم تا یه مدت بهتره فضاهای مختلفی رو تجربه کنی تا بتونی بفهمی چطور باید تمرکز کنی و چرا؟ و اصلا لازمه تمرکز کنی.

 2. اينكه به كساني مثل من كه سالهاست دارن تلاش مي كنن و از صبح تا شب كار ميكنن، انگ مي زنين كه آدمهاي بي مسئوليتي هستيم و صبح تا شب زير لحاف مي خوابيم چون نمي تونيم پول دربياريم اصلا جالب نيست. به اندازه كافي زندگي كردن توي اين مملكت سخت هست لطفا با اين تيكه ها و نيش و كنايه ها نمك به زخم امثال من نپاشين.

  1. منظورم شما که نبودین شما که دارین تلاش می کنین و امیدوارم به نتیجه دلخواه برسین.
   به قول دکتر هلاکویی موفقیت از اولین قدم آغاز میشه.

 3. سلام؛ روی بحث جالبی دست گذاشتید. من متمم رو تشبیه میکنم به یک دانشگاه آنلاین تراز اول مثلا شریف آنلاین 🙂 قرار نیست مستقیما برات کار و درآمد بشه ولی بهترین مطالب در موضوع مورد نظرت رو یاد میگیری و با افراد خوبی هم در اون فضا مرتبط میشی، اگه بتونی از اون دانش یا افراد بهرۀ مناسبی ببری افزایش درآمد رو خواهی داشت.

  1. ممنون مهشید جان درسته حالا نه لزوما شریف آنلاین⁦;-)⁩ همون دانشگاه متمم⁦:-P⁩

 4. سوالی که برام ایجاد شده این که ایا کسی د رمورد این که متمم و پولدار شدن ما چیزی نوشته یا گفته؟احساس میکنم این پست بیشتر یه ریپلای به یه ایده یا موضوع بود که مشتاقم ان قسمت ماجرا را اگر صلاح بدانید بدانم. البته اگر اشتباه میکنم بفرمایید

  1. قبلا تو این خصوص فکر کنم علی کریمی هم تو سایتش نوشته بودُ ولی بیشتر در پاسخ به صحبت‌هایی که شنیدمُ این مطلب رو نوشتم.

 5. متمم کاربران را تبدیل به کارگران مفت و رایگان خود می کند و در نهایت، دستاوردی هیچ برای ۹۹% کاربران دارد. محتواهای سطحی و در نهایت، کاربر به هیچی نمی رسه. کاربر به راحتی می تونه یک کتاب رو در هر حوزه ای بخواند و به مراتب اثربخشی بالاتری داره.
  اگر علم و دانشی شما را پولدار نکنه و کیفیت زندگیتون رو بهتر نکنه، مفت نمی ارزه…!

  1. مرسی که علیه متمم نوشتی، چون همه ازش طرفداری کردن تو پستهای بالاتر. ولی من موافق دیدگاه شما در مورد متمم نیستم.
   متمم چیزهای مهمی رو آموزش میده. هرچند همون‌طور که نوشتید میشه این چیزهای مهم رو تو کتاب ها هم خوند یا تو پادکست گوش داد ولی سایت متمم با کامنت کاربرها زیر هر درس هم یک روش یادگیری هست. من این روش رو دوست دارم که دیدگاه های مختلف رو در مورد یک موضوع واحد بدونم و باز هم به نظر من به یادگیری کمک میکنه. مشابه این روش رو یک آموزشگاه زبان انگلیسی خیلی معروف در ایران در بستر اینستاگرام اجرا کرد و نتیجه ش هم به نظرم خوب بود.
   مفاهیمی مثل عزت نفس که تو متمم یاد میدن، شاید آدم رو پولدار نکنه ولی جلوی خیلی تصمیمات اشتباه رو میگیره. من این همه چیزهای خوب رو از متمم یاد گرفتم، شاید بشه تو کتاب و پادکست هم خوند و گوش داد ولی من اولین بار از متمم با خیلی از اینها آشنا شدم.

  2. اصولا وظیفه‌ی یک محیط آموزشی (اگر متمم رو یک محیط آموزشی می‌دونیم) چیه؟ آیا ابداع مطالب نوین و سعی در گسترش حیطه‌ی علم از وظایفشه؟ یا جمع آوری و تدوین مطالب موجود و تسهیل فرآیند یادگیری وظیفه‌ی اصلی اونه؟!
   فکر نکنم هیچ کس در این دنیا باشه که از «مدرسه» انتظار مورد اول رو داشته باشه…
   مدرسه اصولا در سراسر دنیا محل آموختنه و وظیفه‌ی تسهیل‌گری رو بر عهده داره. مطالبی که در مدارس آموزش داده میشن اصلا مطالب تازه و نوینی نیستن و بارها در کتاب‌های مختلف گفته شدن.
   دانش‌آموز می‌تونه به جای حضور در مدرسه بره از منابع زیاد و دست اولی که در مورد هر موضوعی وجود داره استفاده کنه. برای مثال زمانی که در کتاب روانشناسی دبیرستان، فصلی به روانشناسی یادگیری اخصاص داده شده دانش‌آموز می‌تونه قید کتاب درسی رو بزنه و بره سراغ منابع دست اول در این مورد یا از کتب دانشگاهی استفاده کنه که تخصصی تر به مسئله پرداختن.
   ولی پر واضحه که این کار چه مزایا و معیایبی همراهش داره.
   کتاب درسی روانشناسی اومده مطالبی که مناسب تشخیص داده رو گزیده کرده، اون‌ها رو با بیان مناسب فهم دانش‌آموز بازنویسی کرده و در نهایت تمرین‌هایی برای تثبیت یادگیری و منابعی برای عمیق‌تر شدن پیشنهاد داده.

   از متمم به عنوان یک محیط آموزشی چه انتظاری دارید؟ بدیهی نیست که به عنوان یک محیط آموزشی وظیفه‌ش گزینش مطالب، تسهیل کردن اونها و در نهایت تلاش برای تعمیق شون باشه؟ و آیا این کار رو به شیوه‌ی بدی انجام داده؟
   اگر انتقادی قراره به متمم بشه باید انتقادی در حیطه وظایفش باشه نه فراتر از اون‌ها.
   برای مثال در مورد تفکر استراتژیک هزار منبع فارسی و انگلیسی وجود داره. شما می‌تونید برید سراغ هر کدوم که دلتون می‌خواد و ازشون استفاده کنید. ولی تمایز متمم با پادکست‌ها و کتاب‌ها و نشریات دقیقا همینجا مشخص میشه: جمع آوری مطالب مرتبط در یک فضا، ساده کردن اون‌ها و در نهایت ایجاد پیوستگی بین مطالب. در صورتی که اگر بخواید همین موضوعات رو در فضاهای دیگه دنبال کنید بخش عمده‌ای از وقتتون رو باید صرفا خرج پیدا کردن محتواهای مفید کنید.
   کلام طولانی شد. ولی نمی‌تونم این سوال رو از شما نپرسم: شما چطور می‌تونید مدعی باشید با مهارت‌هایی مثل یادگیری، تفکر سیستمی، تصمیم گیری، حل مسئله، تفکر استراتژیک و… کیفیت زندگی انسان بهتر نمیشه؟
   اصولا برای کیفیت زندگی بالاتر دنبال چی هستیم؟
   فکر می‌کنم بد نیست کمی دست از غر زدن برداریم…
   ببخشید طولانی شد.

 6. معصومه خانم
  درود بر شما
  متمم قرار نیست کسی را پولدار کنه، متمم برا من درس زندگی، ارتباط، صاف، سالم و صادق بودنه به من آموخت که خودم باشم و خودم را زندگی کنم البته با کسب مهارت ها و نیازهایی که برای یک زندگی نرمال نیاز هست، به من آموخت که ثروت فقط عدد و رقم حساب بانکی نیست، بخش زیادیش مهارت هایی هست که داریم و برای من که ارتباطم با انسانها به تبع شغلم زیاد بود و فقط آدم خوب بودن(آنهم به معنی عام)، مهربانی، تواضع و صداقت را ملزومات اصلی کارم می دیدم آموخت اقتدار به جای خودش نیازه، عزت نفس برا خودم و اطرافیانم از هر آموزشی واجبتره، آموخت که از هر منبعی برا انجام کارهام استفاده نکنم کمک کرد با همکارانم و خانواده ام بهتر ارتباط بگیرم و درک بهتری داشته باشم، اینها خودش سرمایه محسوب می شه…. گفتنی زیاد دارم و ممنونم از دوستی که سه سال پیش مرا با متمم آشنا کرد.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.